Depilacja

17 października 2016   Kategorie: Pozostale

Co to jest, co oznacza depilacja?

Depilacja Pozostale

Oferujemy zabiegi depilacyjne w atrakcyjnej cenie

Słowo „depilacja” to potoczne określenie wszystkich sposobów walki ze zbędnym owłosieniem. Depilacja to tak naprawdę jedna z metod usuwania włosów, pozostałe to: golenie, kremy i pianki depilujące oraz wosk. Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi z użyciem lasera, dzięki którym włosy można usunąć trwale, razem z cebulkami (prawidłowa nazwa tych zabiegów to epilacja). Każda z metod usuwania włosów ma prowadzić nas do celu, czyli… gładkiej skóry.

Domowe sposoby usuwania zbędnego owłosienia

Rodzaje usuwania włosów, które każda (i każdy!) z nas może przeprowadzić w domowym zaciszu:

 • Depilacja Pozostale  Depilacja Pozostale  Golenie – to metoda najpopularniejsza i najtańsza, najszybsza i najmniej inwazyjna dla skóry. Kobiety nie muszą korzystać z „męskich” maszynek – na sklepowych półkach znajdziemy specjalne maszynki do golenia dedykowane kobietom, jedno- lub wielorazowe, wyposażone najczęściej w dwa ostrza (choć są i takie z jednym i trzema ostrzami) i dodatkowym paskiem z kosmetykiem odkażającym i nawilżającym. Minusem tej metody jest bardzo szybki odrost włosa – w zależności od indywidualnych uwarunkowań, nogi przestają być gładkie już po 12-24 godzinach. Dodatkowo włosy odrastają z reguły mocniejsze i ciemniejsze.
 • Pianki, pasty i kremy do depilacji – to tzw. depilacje chemiczne, która polegają na niszczeniu struktury włosa przez wybrany kosmetyk nakładany miejscowo na skórę (najczęściej po nałożeniu produktu należy odczekać 5-15 minut, po czym specjalną szpatułką usunąć kosmetyk wraz z włosami). Depilacja pianką, pastą lub kremem jest bardziej czasochłonna niż golenie, ale przynosi trwalsze efekty – nogi dłużej pozostają gładkie, a włosy z reguły odrastają wolniej i są cieńsze. Minusem depilacji chemicznej mogą być potencjalne reakcje alergiczne oraz podrażnienia skóry – przed zastosowaniem produktu na większej powierzchni skóry zaleca się przeprowadzenie tekstu skórnego/uczuleniowego na niewielkim jej fragmencie. Pianki i kremy słabo radzą sobie w starciu z mocnymi, twardymi włosami.
 • Zimny wosk – wosk do depilacji domowej dostępny jest najczęściej w plastrach i plasterkach (rozmiar zależy od partii ciała, do depilacji której jest przeznaczony), które podgrzewamy, a następnie przykładamy do wybranej partii skóry (z włosem) i szybki ruchem zrywamy (pod włos). Włosy usuwane tą metodą odrastają wolniej (lub nie odrastają w ogóle, bo zdarza się, że udaje usunąć się włos razem z cebulką), są słabsze i cieńsze. Bezdyskusyjnym minusem tej metody jest jej bolesność, a skóra po zabiegu może być dodatkowo zaczerwieniona i podrażniona.
 • Depilatory mechaniczne – urządzenia elektryczne, wyposażone w kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt (liczba zależy od modelu) mechanicznych pęset obrotowych, które chwytają i wyrywają włosy, najczęściej razem z cebulkami. Zabieg depilacji przy użyciu depilatora jest mniej bolesny niż ten z użyciem wosku – nowoczesne urządzenia posiadają dodatki mające redukować uczucie bólu. Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy człowiek ma inny prób odporności na ból i będzie inaczej reagować na te zabiegi. Zarówno przed depilacją woskiem, jak i depilatorem warto wziąć ciepłą kąpiel – rozgrzeje, zmiękczy i rozluźni skórę, co powinno zdecydowanie poprawić komfort podczas zabiegów. Włosy usuwane depilatorem odrastają wolniej, każdorazowo jest ich mnie, są słabsze, cieńsze i jaśniejsze.

Epilacja, czyli trwałe usuwanie zbędnego owłosienia

Depilacja Pozostale  Depilacja Pozostale  Depilacja Pozostale
Depilacja laserowa to epilacja, czyli zabieg mający na celu trwałe usunięcie zbędnego owłosienia. Jej działanie polega na skierowaniu wiązki światła na włos i jego cebulkę – światło pochłaniane jest przez melaninę, czyli barwnik włosa, którego największe stężenie jest w jego cebulce. Następnie energia termiczna powstała w procesie termolizy niszczy (najczęściej nieodwracalnie) włos i jego cebulkę. Pierwsze tego typu zabiegi z użyciem lasera wykonywano w latach 60-tych XX wieku, ale dopiero 20 lat później udało się skonstruować urządzenie skuteczne i bezpieczne.

Skuteczność depilacji laserowej zależy od kilku czynników:

 • grubości i koloru włosa – im są ciemniejsze i grubsze, tym łatwiejsze do usunięcia;
 • karnacji osoby, u której wykonywany jest zabieg – łatwiej epilować włosy u osób z jasną karnacją, niż tych z ciemną karnacją (w wyjątkowych przypadkach bardzo ciemna karnacja może wręcz uniemożliwić przeprowadzenie skutecznej depilacji laserowej ze względu na zbyt wysokie stężenie melaniny w skórze);
 • parametry technologiczne urządzenia – sprzęt powinien być jak najnowszy i jak najbardziej zaawansowany technologicznie, a także posiadać certyfikat bezpieczeństwa wydawany np. przez Amerykańskie Towarzystwo do spraw Żywności i Leków (FDA);
 • doświadczenie i dokładność osoby wykonującego zabieg;
 • dobranie odpowiedniej mocy i czasu trwania impulsu lasera;
 • wykonanie serii zabiegów – nie da się usunąć wszystkich włosów podczas jednego zabiegu, bo wiązka światła niszczy niemal wyłącznie włosy będące w fazie wzrostu (włosy nie rosną równocześnie), w zależności od indywidualnych uwarunkowań konieczne jest przeprowadzenie serii 3-5 zabiegów, a czasami również wykonanie zabiegu utrwalającego po około 2-3 latach od ostatniego zabiegu z serii.

Przygotowanie do epilacji i pielęgnowanie skóry po zabiegu

Zaleca się, by proces przygotowania do depilacji laserowej trwał około 4 tygodni. W ciągu miesiąca poprzedzającego pierwszy z serii zabiegów:

 • nie opalamy się, a skórę dodatkowo ochraniamy kosmetykami przeciwsłonecznymi z wysokim filtrem SPF;
 • dbamy o odpowiednie nawilżenie skóry;
 • rezygnujemy z depilacji chemicznej, wosku i depilatorów mechanicznych, a golenie miejsc, które mają zostać poddane epilacji laserowej należy skonsultować z kosmetologiem;
 • odstawiamy kosmetyki i maści zawierające witaminy A i C, substancje fotouczulające, kwasy owocowe, retinol i izotretynoiny;
 • rezygnujemy z picia naparów ziołowych zawierających dziurawiec i nagietek.

Po każdym zabiegu depilacji laserowej nasza skóra może być obrzęknięta i zaczerwieniona, ale to objawy, które samoistnie mijają najczęściej po kilku godzinach lub 2-4 dobach. Skóra po zabiegu musi być porządnie nawilżana (najlepiej sięgać po kosmetyki hipoalergiczne, które nie podrażniają skóry) i przez minimum miesiąc – bezwzględnie chroniona przed promieniowaniem UV (dlatego zaleca się przeprowadzanie depilacji laserowej w okresie jesienno-zimowym).

W ciągu pierwszych 7 dni po każdym zabiegu należy chronić skórę przed mechanicznymi podrażnieniami (m.in. rozsądnie dobierając odzież, osuszając skórę poprzez uciskanie miękkimi ręcznikami, a nie pocieranie), zrezygnować z peelingu oraz kosmetyków mających w składzie alkohol.

Czy każdy może pozwolić sobie na depilację, czyli koszty i przeciwwskazania

Depilacja laserowa jest zabiegiem kosztownym, ale wziąwszy pod uwagę długofalowe korzyści – może się okazać, że jej cena będzie porównywalna z wydatkami, które ponieślibyśmy korzystając przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat z tradycyjnych, domowych metod usuwania włosów.

Laserowe usuwanie zbędnego owłosienia nie jest zabiegiem bezbolesnym, ale ból jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku wosku – pacjenci najczęściej odczuwają podczas zabiegu serię uszczypnięć i pieczenie.

Bolesność zabiegu zależy od indywidualnej wytrzymałości na ból oraz miejsca poddawanego depilacji – najwrażliwsze są okolice miejsc intymnych i pach. Skórę przed zabiegiem można znieczulić odpowiednimi maściami, a dodatkowo urządzenia do depilacji laserowej wyposażone są w systemy minimalizujące dyskomfort (m.in. końcówki chłodzące i zasysające skórę).

Bezpieczeństwo zabiegu laserowego zależy również od nas i naszej szczerości podczas wywiadu z kosmetologiem.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegów depilacji laserowej są:

 • choroby skóry, m.in.: łuszczyca, bielactwo, choroby pęcherzowe i bliznowce, różnego rodzaju fotodermatozy;
 • zła kondycja skóry, z aktywnymi infekcjami i zranieniami;
  duża skłonność do przebarwień;
 • choroby ogólnoustrojowe, m.in.: cukrzyca i padaczka;
 • zły stan ogólny organizmu i niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne;
 • posiadanie rozrusznika serca;
 • ciąża;
 • przyjmowanie niektórych leków, m.in. obniżających krzepliwość krwi oraz leków światło uczulających.