fbpx

Całuję twoją dłoń, madame… – manicure: wielka mała rzecz

Paznokcie to bardzo czuły wyznacznik ogólnej kondycji zdrowotnej naszego organizmu. Dlatego jakiekolwiek zmiany koloru albo kształtu płytki paznokciowej należy precyzyjnie zdiagnozować. W grę wchodzą oczywiście urazy mechaniczne oraz błędy związane z niewprawnym wykonaniem manicure, ale także choroby ogólnoustrojowe manifestujące się właśnie poprzez kłopoty z paznokciami. Naszą uwagę powinny zwrócić paznokcie wklęsłe (łyżeczkwate) albo nadmiernie wypukłe (zegarkowe), nadmiernie grubiejące i odbarwiające się oraz kruche i łamliwe. Niepokojące są także podłużne i porzeczne bruzdy. Znając swój stan zdrowia i będąc pewnym, że wszelkie defekty paznokci wynikają wyłącznie z błędów popełnianych podczas robienia manicure, zwracajmy uwagę na to w jaki sposób pielęgnujemy dłonie i paznokcie, żeby uniknąć kolejnych kłopotów.

Skąd biorą się uszkodzenia paznokci?

 • Podłużne i poprzeczne rowki na płytce paznokcia mogą być efektem używania metalowych cążek do wycinania skórek.

 • Żółte przebarwienie płytki wiąże się z używanie czerwonych lakierów do paznokci bez uprzedniego nałożenia lakieru bazowego.

 • Nadmierna kruchość i łamliwość jest efektem moczenia dłoni w detergentach i nieużywania kremów do rąk i paznokci.

Trzeba pamiętać, że aby wykonać niektóre rodzaje manicure, musimy najpierw doprowadzić nasze paznokcie do takiego stanu, w którym możliwe będzie obarczanie ich kolejnymi warstwami lakieru czy żelu. Są też metody, które przy okazji zdobienia, regenerują płytkę paznokciową i polecane są właśnie jako remedium na kłopoty z wydelikaconymi dłońmi.

Kształt paznokcia

W zależności od obowiązującej mody preferujemy różne kształty paznokci. Moda jednak niczego nie narzuca, podpowiadając nam raczej, że kształt płytki paznokciowej dostosować należy do kształtu dłoni, osobistych upodobań oraz rodzaju wykonywanej pracy. Innymi słowy: optymalny kształt paznokci to sprawa indywidualna. Za krótkie mogą powodować urazy opuszek palców, za długie – uniemożliwiać np. pisanie na komputerze czy zajmowanie się dziećmi. Rozsądna długość paznokci oraz ich estetyczny wygląd to warunek bycia postrzeganym jako osoba schludna i zadbana.

Styliści dzielą paznokcie na:

 • Zaokrąglone

 • Owalne

 • Migdałowate

 • Kwadratowe

 • Zaokrąglone kwadraty (squoval)

Na drobnych, symetrycznych dłoniach każdy z wymienionych kształtów wygląda równie dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że z paznokci opiłowanych w kwadrat lakier szybciej odpryskuje. Ten właśnie kształt daje dość ciężki, przytłaczający efekt wizualny, jeśli więc chcemy mieć łagodne kobiece dłonie, lepiej wybierać spośród pozostałych kształtów.

Czy wiesz, że… czyli kilka dat z historii manicure

Zabiegi upiększające paznokcie i dłonie były znane już w starożytności, jednak początki współczesnego sposobu pielęgnowania paznokci sięgają wieku XIX. Ale to wiek XX okazał się czasem innowacji i prawdziwie rewolucyjnych patentów w tej dziedzinie.

1910 firma Flowery Manicure Products , producent metalowych pilników, wprowadza na rynek nowy rodzaj pilniczka: materiał ścierny umieszczony jest na drewnianym podkładzie.

1917 Reklamy w magazynie Vogue krzyczą: „Nie obcinaj skórek!". Pojawia się pierwszy zestaw do domowego manicure, w skład którego wchodzą: zmiękczacz do skórek, lakiery, wybielacz, patyczek z drewna pomarańczowego, pilnik i broszura z lekcjami manicure.

1925 na rynku pojawiają się pierwsze czerwone lakiery do paznokci, ale jednocześnie podręczniki savoir vivre ostrzegają, że malowanie paznokci na zbyt krzykliwe kolory jest sprzeczne z etykietą.

1934 dentysta Maxwell Lappe tworzy sztuczne paznokcie umożliwiające osobom je obgryzającym regenerację płytki paznokciowej.

1970 rozpoczyna się epoka sztucznych paznokci; pierwsze sztuczne paznokcie wsuwane są pod skórkę (wał okołopaznokciowy) i mocowane na kleju, są więc wynalazkiem na naprawdę specjalne okazje

1980 frezarki dentystyczne i jubilerskie znajdują zastosowanie przy manicure akrylowym.
Odbywają się pierwsze targi i mistrzostwa świata stylizacji.

Roczniki statystyczne podają, że w roku 1982 w Stanach Zjednoczonych było 80 000 stylistów paznokci i 13 435 salonów paznokci, a dziesięć lat później odpowiednio 175 832 stylistów paznokci i aż 25 547 salonów.

Coraz łatwiejsze w nakładaniu i trwalsze lakiery do paznokci pozwalają kobietom na zrobienie pięknego manicure w domu. Jednak trwałość wciąż pozostawia wiele do życzenia. Codzienna praca koło domu: pranie, zmywanie, gotowanie, sprzątanie i opieka nad dziećmi nie sprzyjają utrzymaniu dłoni w dobrej kondycji, dlatego domowy manicure wystarcza jedynie na dzień-dwa. Na szczęście współczesne kobiety mają możliwość dobrania manicure do swoich potrzeb i skorzystania z pomocy stylistki paznokci.

Manicure ręką fachowca uczyniony

Stylistka paznokci ma do dyspozycji nie tylko trwałe i dobrej jakości lakiery, emalie, żele , bazy i top coat, ale także sprzęt, dzięki któremu niektóre rodzaje manicure są naprawdę trwałe, np. wysokoobrotową frezarkę czy lampę UV. Jaki rodzaj manicure wybrać, kiedy zależy nam na długotrwałym efekcie?

Manicure tytanowy – najpierw paznokcie pokrywane są bazą. Potem każdy palec po kolei wkłada się do pojemnika z drobniutkim pudrem, który idealnie oblepia płytkę paznokciową. Dla uzyskania bardziej nasyconego odcienia procedurę należy powtórzyć. Teraz trzeba oczyścić boki paznokci z resztek pudru. Pora na malowanie ostatniej warstwy utrwalacza oraz top coat. Manicure gotowy – nie wymaga żadnego suszenia; niepotrzebna jest lampa UV. Preparaty używane do zrobienie manicure tytanowego zawierają witaminy A, E D3 B5 oraz wapń. Żeby pozbyć się „tytanowego” trzeba znów stawić się w salonie i obłożyć paznokcie acetonowymi kompresami. Manicure tytanowy to alternatywa dla paznokci żelowych, hybrydowych i akrylowych. Efekt to naturalna grubość paznokcia, wzmocnienie płytki paznokciowej oraz trwałość od 4 do 6 tygodni.

Manicure hybrydowypaznokcie muszą być do położenia hybrydy odpowiednio przygotowane. Płytka paznokciowa musi być zmatowiona przy pomocy bloku polerskiego a następnie dobrze odtłuszczona. Na tak przygotowany paznokieć nakłada się cienką warstwę bazy i utwardza światłem UV. Teraz pora na lakier kolorowy, który także utwardzamy pod lampą. I na koniec lakier nawierzchniowy, oczywiście utwardzany. Manicure hybrydowy trzyma się trochę krócej, niż tytanowy, ale i on do końca zachowuje piękny połysk. Żeby usunąć hybrydę znów musimy pojawić się w gabinecie kosmetycznym. Najpierw spiłowuje się warstwę top coat, a potem okłada paznokcie specjalnym preparatem i owija folią aluminiową. Nieumiejętne samodzielne zmywanie hybrydy może skończyć się uszkodzeniem płytki paznokciowej.

Manicure winylowy – wykonywany lakierem o przedłużonej trwałości bazującym na składnikach polimerowych, zwiększa swoją wytrzymałość pod wpływem naturalnego światła. Nie wymaga nakładania bazy, przez 10 dni nie odpryskuje, nie ściera się z końcówek, nie przebarwia płytki paznokciowej. Ideał? Jeśli chodzi o domowe warunki – tak. Ale i jego wykonanie warto powierzyć profesjonaliście, bo lakier winylowy szybko „siada” na paznokciach i dobrze, by nie zachodziła konieczność poprawek. Lakiery winylowe są droższe od zwykłych, ale warte swej ceny i jakości.

Manicure japońskipolega on na wcieraniu pasty, zawierającej minerały i witaminy w płytke paznokciową oraz zostaje naniesiona na nią warstwa pudru. Japonki stosują go od ponad 400 lat! Chociaż efekt jest bardzo spektakularny – piękny połysk, idealnie gładka płytka paznokcia – w manicure japońskim chodzi głównie o odżywienie paznokci. Obecne stosowane pasty i pudry do tego rodzaju manicure zmonopolizowała firma P.Shine, dlatego manicure japoński bywa nazywany manicure p.shine.

Manicure francuski – podobno pomysł na tego rodzaju naturalne zdobienie paznokci narodził się w 1927 roku. Powstał wtedy różowy krem w porcelanowym słoiczku i kredowo biały płyn nakładany pod końcówkę paznokcia. Dziś do wykonania manicure francuskiego używa się odżywki do paznokci pełniącej rolę lakieru bazowego dwóch lakierów: białego kryjącego do końcówek paznokci i transparentnego różowego lub beżowego. Pomocne są paski samoprzylepne ułatwiające zamalowanie wystającej nad opuszkę palca końcówki paznokcia oraz biała kredka do pomalowania go od spodu. Tego rodzaju manicure dobrze wygląda na paznokciach krótki o kształcie zaokrąglonych kwadratów.

Ozdabianie nie ma granic

Paznokcie nie muszą być wcale monochromatyczne. Sposobów ich zdobienia jest tyle, że każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Niektóre zdobienia można wykonać w domu, inne wymagają wprawnej ręki stylistki. Do wyboru pozostają:

 • Naklejki wodne

 • Naklejki samoprzylepne

 • Kryształki

 • Holograficzna folia do wykonania tzw. szklanych paznokci (glass nails)

 • Malowanie wzorów przy użyciu specjalnej sondy albo kilku lakierów w odpowiednich odcieniach w celu uzyskania efektu tęczowych paznokci czyli ombre.

Ciekawym wynalazkiem jest lakier do paznokci w sprayu. To rozwiązanie dla osób, które potrzebują szybkiego manicure – takiego na tu i teraz – ale mają niewprawne ręce. Lakierem spryskuje się wprawdzie całe dłonie, ale do usunięcia zabrudzeń wystarczy ciepła woda i mydło.

Kilka słów o zmywaczach

Najczęściej używamy zmywaczy na bazie acetonu, ale to właśnie one najbardziej wysuszają paznokcie. Lepsze są zmywacze bezacetonowe zawierające natłuszczające płytkę paznokciową olejki eteryczne. Ciekawym rozwiązaniem jest zmywacz gąbkowy, który można kupić drogerii albo zrobić w domowych warunkach. To słoiczek, w którym umieszczona jest nasączona preparatem zmywającym gąbka. Wkłada się doń każdy palec, kilka ruchów i zmywacz znika. Trzeba pamiętać, że w przypadku manicure tytanowego i hybrydowego usuwaniem go zająć może się wyłącznie stylistka. Samodzielne usuwanie może skończyć się uszkodzeniem płytki paznokcia.

Wygląd naszych dłoni i paznokci jest dla otoczenia informacją o naszym trybie życia. Czasem więc warto uciec się do kreacji: dobrze „zrobione ręce” odejmują lat, zdobią, cieszą oko i… są motywatorem do tego, żeby zagonić domowników do współpracy przy wszystkich czynnościach domowych.

Close Menu