fbpx
Depilacja

Depilacja

Co to jest, co oznacza depilacja?

Słowo „depilacja” to potoczne określenie wszystkich sposobów walki ze zbędnym owłosieniem. Depilacja to tak naprawdę jedna z metod usuwania włosów, pozostałe to: golenie, kremy i pianki depilujące oraz wosk. Coraz większą popularnością cieszą się zabiegi z użyciem lasera, dzięki którym włosy można usunąć trwale, razem z cebulkami (prawidłowa nazwa tych zabiegów to epilacja). Każda z metod usuwania włosów ma prowadzić nas do celu, czyli… gładkiej skóry.

Domowe sposoby usuwania zbędnego owłosienia

Rodzaje usuwania włosów, które każda (i każdy!) z nas może przeprowadzić w domowym zaciszu:

 • Golenie – to metoda najpopularniejsza i najtańsza, najszybsza i najmniej inwazyjna dla skóry. Kobiety nie muszą korzystać z „męskich” maszynek – na sklepowych półkach znajdziemy specjalne maszynki do golenia dedykowane kobietom, jedno- lub wielorazowe, wyposażone najczęściej w dwa ostrza (choć są i takie z jednym i trzema ostrzami) i dodatkowym paskiem z kosmetykiem odkażającym i nawilżającym. Minusem tej metody jest bardzo szybki odrost włosa – w zależności od indywidualnych uwarunkowań, nogi przestają być gładkie już po 12-24 godzinach. Dodatkowo włosy odrastają z reguły mocniejsze i ciemniejsze.
 • Pianki, pasty i kremy do depilacji – to tzw. depilacje chemiczne, która polegają na niszczeniu struktury włosa przez wybrany kosmetyk nakładany miejscowo na skórę (najczęściej po nałożeniu produktu należy odczekać 5-15 minut, po czym specjalną szpatułką usunąć kosmetyk wraz z włosami). Depilacja pianką, pastą lub kremem jest bardziej czasochłonna niż golenie, ale przynosi trwalsze efekty – nogi dłużej pozostają gładkie, a włosy z reguły odrastają wolniej i są cieńsze. Minusem depilacji chemicznej mogą być potencjalne reakcje alergiczne oraz podrażnienia skóry – przed zastosowaniem produktu na większej powierzchni skóry zaleca się przeprowadzenie tekstu skórnego/uczuleniowego na niewielkim jej fragmencie. Pianki i kremy słabo radzą sobie w starciu z mocnymi, twardymi włosami.
 • Zimny wosk – wosk do depilacji domowej dostępny jest najczęściej w plastrach i plasterkach (rozmiar zależy od partii ciała, do depilacji której jest przeznaczony), które podgrzewamy, a następnie przykładamy do wybranej partii skóry (z włosem) i szybki ruchem zrywamy (pod włos). Włosy usuwane tą metodą odrastają wolniej (lub nie odrastają w ogóle, bo zdarza się, że udaje usunąć się włos razem z cebulką), są słabsze i cieńsze. Bezdyskusyjnym minusem tej metody jest jej bolesność, a skóra po zabiegu może być dodatkowo zaczerwieniona i podrażniona.
 • Depilatory mechaniczne – urządzenia elektryczne, wyposażone w kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt (liczba zależy od modelu) mechanicznych pęset obrotowych, które chwytają i wyrywają włosy, najczęściej razem z cebulkami. Zabieg depilacji przy użyciu depilatora jest mniej bolesny niż ten z użyciem wosku – nowoczesne urządzenia posiadają dodatki mające redukować uczucie bólu. Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy człowiek ma inny prób odporności na ból i będzie inaczej reagować na te zabiegi. Zarówno przed depilacją woskiem, jak i depilatorem warto wziąć ciepłą kąpiel – rozgrzeje, zmiękczy i rozluźni skórę, co powinno zdecydowanie poprawić komfort podczas zabiegów. Włosy usuwane depilatorem odrastają wolniej, każdorazowo jest ich mnie, są słabsze, cieńsze i jaśniejsze.

Epilacja, czyli trwałe usuwanie zbędnego owłosienia

depilacja-okolic-intymnych
Depilacja laserowa to epilacja, czyli zabieg mający na celu trwałe usunięcie zbędnego owłosienia. Jej działanie polega na skierowaniu wiązki światła na włos i jego cebulkę – światło pochłaniane jest przez melaninę, czyli barwnik włosa, którego największe stężenie jest w jego cebulce. Następnie energia termiczna powstała w procesie termolizy niszczy (najczęściej nieodwracalnie) włos i jego cebulkę. Pierwsze tego typu zabiegi z użyciem lasera wykonywano w latach 60-tych XX wieku, ale dopiero 20 lat później udało się skonstruować urządzenie skuteczne i bezpieczne.

Skuteczność depilacji laserowej zależy od kilku czynników:

 • grubości i koloru włosa – im są ciemniejsze i grubsze, tym łatwiejsze do usunięcia;
 • karnacji osoby, u której wykonywany jest zabieg – łatwiej epilować włosy u osób z jasną karnacją, niż tych z ciemną karnacją (w wyjątkowych przypadkach bardzo ciemna karnacja może wręcz uniemożliwić przeprowadzenie skutecznej depilacji laserowej ze względu na zbyt wysokie stężenie melaniny w skórze);
 • parametry technologiczne urządzenia – sprzęt powinien być jak najnowszy i jak najbardziej zaawansowany technologicznie, a także posiadać certyfikat bezpieczeństwa wydawany np. przez Amerykańskie Towarzystwo do spraw Żywności i Leków (FDA);
 • doświadczenie i dokładność osoby wykonującego zabieg;
 • dobranie odpowiedniej mocy i czasu trwania impulsu lasera;
 • wykonanie serii zabiegów – nie da się usunąć wszystkich włosów podczas jednego zabiegu, bo wiązka światła niszczy niemal wyłącznie włosy będące w fazie wzrostu (włosy nie rosną równocześnie), w zależności od indywidualnych uwarunkowań konieczne jest przeprowadzenie serii 3-5 zabiegów, a czasami również wykonanie zabiegu utrwalającego po około 2-3 latach od ostatniego zabiegu z serii.

Przygotowanie do epilacji i pielęgnowanie skóry po zabiegu

Zaleca się, by proces przygotowania do depilacji laserowej trwał około 4 tygodni. W ciągu miesiąca poprzedzającego pierwszy z serii zabiegów:

 • nie opalamy się, a skórę dodatkowo ochraniamy kosmetykami przeciwsłonecznymi z wysokim filtrem SPF;
 • dbamy o odpowiednie nawilżenie skóry;
 • rezygnujemy z depilacji chemicznej, wosku i depilatorów mechanicznych, a golenie miejsc, które mają zostać poddane epilacji laserowej należy skonsultować z kosmetologiem;
 • odstawiamy kosmetyki i maści zawierające witaminy A i C, substancje fotouczulające, kwasy owocowe, retinol i izotretynoiny;
 • rezygnujemy z picia naparów ziołowych zawierających dziurawiec i nagietek.

Po każdym zabiegu depilacji laserowej nasza skóra może być obrzęknięta i zaczerwieniona, ale to objawy, które samoistnie mijają najczęściej po kilku godzinach lub 2-4 dobach. Skóra po zabiegu musi być porządnie nawilżana (najlepiej sięgać po kosmetyki hipoalergiczne, które nie podrażniają skóry) i przez minimum miesiąc – bezwzględnie chroniona przed promieniowaniem UV (dlatego zaleca się przeprowadzanie depilacji laserowej w okresie jesienno-zimowym).

W ciągu pierwszych 7 dni po każdym zabiegu należy chronić skórę przed mechanicznymi podrażnieniami (m.in. rozsądnie dobierając odzież, osuszając skórę poprzez uciskanie miękkimi ręcznikami, a nie pocieranie), zrezygnować z peelingu oraz kosmetyków mających w składzie alkohol.

Czy każdy może pozwolić sobie na depilację, czyli koszty i przeciwwskazania

Depilacja laserowa jest zabiegiem kosztownym, ale wziąwszy pod uwagę długofalowe korzyści – może się okazać, że jej cena będzie porównywalna z wydatkami, które ponieślibyśmy korzystając przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat z tradycyjnych, domowych metod usuwania włosów.

Laserowe usuwanie zbędnego owłosienia nie jest zabiegiem bezbolesnym, ale ból jest zdecydowanie mniejszy niż w przypadku wosku – pacjenci najczęściej odczuwają podczas zabiegu serię uszczypnięć i pieczenie.

Bolesność zabiegu zależy od indywidualnej wytrzymałości na ból oraz miejsca poddawanego depilacji – najwrażliwsze są okolice miejsc intymnych i pach. Skórę przed zabiegiem można znieczulić odpowiednimi maściami, a dodatkowo urządzenia do depilacji laserowej wyposażone są w systemy minimalizujące dyskomfort (m.in. końcówki chłodzące i zasysające skórę).

Bezpieczeństwo zabiegu laserowego zależy również od nas i naszej szczerości podczas wywiadu z kosmetologiem.

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegów depilacji laserowej są:

 • choroby skóry, m.in.: łuszczyca, bielactwo, choroby pęcherzowe i bliznowce, różnego rodzaju fotodermatozy;
 • zła kondycja skóry, z aktywnymi infekcjami i zranieniami;
  duża skłonność do przebarwień;
 • choroby ogólnoustrojowe, m.in.: cukrzyca i padaczka;
 • zły stan ogólny organizmu i niedawno przebyte zabiegi chirurgiczne;
 • posiadanie rozrusznika serca;
 • ciąża;
 • przyjmowanie niektórych leków, m.in. obniżających krzepliwość krwi oraz leków światło uczulających.
Close Menu