fbpx
Pedicure, czyli czas dla stóp

Pedicure, czyli czas dla stóp

Czym jest, co to jest pedicure?

Pedicure jest jednym z elementów dbałości o stopy i to jemu poświęcamy najwięcej uwagi. Może dlatego, że jest czasochłonny, a zaniedbane paznokcie trudno czasem doprowadzić do porządku. Powinniśmy jednak myśleć o pielęgnacji stóp kompleksowo: każdorazowe wykonanie pedicure winno być połączone z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, dzięki czemu skóra stóp, zwłaszcza pięt, oraz paznokcie przez cały rok będą utrzymywane w dobrej kondycji. Bo, przyznajcie sami, o stopy dbają głównie kobiety i głównie w sezonie wiosenno-letnim.

Mężczyźni pielęgnację stóp traktują jak dopust boży – bywa dla nich objawem zniewieścienia i przesadnej dbałości o urodę. Trudno się dziwić, że wiosną i latem ulice pełne są panów w sandałach i skarpetach, a kiedy mężczyzna odważy się skarpety zdjąć, widok bywa porażający. Panie, już choćby z uwagi na zamiłowanie do klapek i sandałów typu japonki, dbają o staranny pedicure i wygładzone pięty.

W domu czy u podologa?

Pedicure u kosmetyczki beauty4ever

Profesjonalny pedicure należy powierzyć specjalistom: kosmetyczkom albo podologom. Wszystko zależy od stanu paznokci i ewentualnych chorób skóry, np. grzybicy. Zanim jednak udamy się do gabinetu kosmetycznego warto zdać sobie sprawę, że na codzienną pielęgnację stóp składa się wiele zabiegów, które możemy wykonać sami w domu.

Oczywiście są sytuacje, w których lepiej nie ryzykować: bolesne głębokie pęknięcia stóp czy wrastające paznokcie powinny być potraktowane fachową ręką, bo możemy sobie nieświadomie zaszkodzić. Ale jeśli nasze stopy są ogólnie zdrowe, tylko bardzo zaniedbane, sami możemy wprowadzić je na ścieżkę zdrowia.

Domowa pielęgnacja stóp

 • Nawilżaj. Skóra stóp jest niemniej wymagająca w kwestii nawilżania, niż skóra dłoni. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że bardziej. Dlaczego? O pielęgnacji dłoni nie sposób zapomnieć, bo przesuszona skóra dopomina się swego i chcąc, nie chcąc sięgamy po kremy nawilżające i odżywcze. Jeśli tego nie robimy, skóra piecze, swędzi, w końcu zaczyna pękać i boleć, a w mikrourazy łatwo wdają się grzyby – zmaltretowanymi dłońmi nie sposób pracować. Stopy, w naszym klimacie, znaczną część roku spędzają w pełnych butach i skarpetach. Poświęcamy im o wiele mniej uwagi. Czyżby działała tu zasada: czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal? Oczy nie widzą… Ale w końcu ciało czuje – deformacja paznokci, popękane pięty i skóra wyschnięta tak bardzo, że zwykły drogeryjny krem nie pomaga, nawet jeśli jest bogaty w mocznik oraz witaminy A i E. Można oczywiście zadać sobie pytanie o to jak wygląd i stan zdrowia stóp wpływa np. na nasze relacje intymne. Wypielęgnowane dłonie, włosy, ciało – i tylko stopy do ukrycia…
 • Przyrządzaj kąpiele bogate w składniki odżywcze. Zanim zabierzesz się za dalsze zabiegi pielęgnacyjne, w tym pedicure, wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem dobrej soli, np. z minerałami z Morza Martwego; oliwy albo olejków aromatycznych. Taka kąpiel pozwala zmiękczyć naskórek, ujędrnić go oraz przygotować na dalsze zabiegi – m.in. skóra stóp będzie lepiej chłonąć wszelkie maści, kremy czy balsamy. Pamiętaj jednak, że taka relaksacyjno-zmiękczająca kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans. W przeciwnym wypadku skóra i paznokcie staną się zbyt rozmiękczone, by dało się coś jeszcze z nimi zrobić – będzie kłopot z usuwaniem zrogowaciałego naskórka i wykonaniem pedicure.
 • Używaj peelingów. Nie tylko pumeksy i tarki służą do wygładzania albo usuwania zrogowaciałego martwego naskórka. Peelingi drobno- i gruboziarniste albo enzymatyczne sprawdzają się doskonale. Jeśli używasz ich systematycznie istnieje szansa, że w ogóle nie dopuścisz do przesuszania i rogowacenia skóry. Metalowa tarka może dodatkowo uszkodzić skórę, a zbyt długo przechowywany pumeks to siedlisko bakterii – jeśli masz już problem z grzybicą czy nadżerkami, użycie takiego pumeksu może skutkować dodatkowymi wtórnymi zakażeniami.
 • Zajmij się odciskami. Z wierzchu wyglądają niegroźnie – ot, żółtawe zgrubienie na podeszwie. Jednak odcisk, jak zapewne wiesz, ma kształt stożka wierzchołkiem skierowanym w głąb stopy. Powodując miejscowy ucisk, powoduje też silny punktowy ból promieniujący na całą stopę. Kup specjalne plastry na odciski, które nakleja się na kilka dni. Centrum plastra stanowi nasączona leczniczą substancją wkładka. Lek uwalnia się do skóry przez kilka dni, a kiedy proces się zakończy, plaster sam zacznie „odłazić”. Tak potraktowany odcisk powinien dać się usunąć wraz z korzeniem już po pierwszym plastrze. Jeśli nie – należy nakleć kolejny.
 • Zrób pedicure. Domowa pielęgnacja paznokci ogranicza się zwykle do ich obcięcia i opiłowania. Ewentualnie pomalowania. Używaj cążek, które za jednym cięciem skracają paznokieć albo dobrze wyprofilowanych nożyczek. Zamiast pilników metalowych stosuj szklane i papierowe, najlepiej drobnoziarniste. Pamiętaj o delikatnym odsuwaniu skórek. Przed pomalowanie dokładnie wysusz i odtłuść płytkę paznokcia. Nałóż bazę, dwie warstwy lakieru i top coat. Jeśli masz wrastające paznokcie, rozwarstwiającą się płytkę paznokciową albo inne defekty – idź do specjalisty.

Jeśli nie pedicure domowy to co? Rodzaje pedicure!

 • Pedicure leczniczy (medyczny) – jeśli masz kłopoty z odciskami, modzelami, wrastającymi paznokciami, potrzebujesz pomocy wykwalifikowanej kosmetyczki. Będzie nie tylko umiała sobie poradzić z tymi problemami, np. założy na paznokcie specjalne klamry, ale także będzie miała do dyspozycji preparaty nawilżające czy odżywcze o silniejszym działaniu niż te dostępne w drogerii oraz specjalistyczny sprzęt, np. wysokoobrotową frezarkę. Pedicure leczniczy dotyczy także stóp i paznokci zaatakowanych przez grzybicę. Jeśli dotychczasowe zabiegi nie pomogły, w ramach pedicure medycznego kosmetyczka wskaże nowe możliwości, a jeśli trzeba podejmie współpracę z lekarzem. Z pomocy specjalisty wykonującego pedicure leczniczy powinni korzystać np. cukrzycy, osoby z nadwagą czy kobiety w ciąży.
 • Pedicure japoński [metoda P. Shine] – jeśli marzy ci się odżywienie płytki paznokciowej oraz doprowadzenie jej do stanu, w którym jest trwała i pięknie błyszczy, wybierz pedicure japoński czyli zabieg z wykorzystaniem technologii P. Shine. Substancje odżywcze zostają w płytkę paznokcia wmasowane, co skutkuje pobudzeniem krążenia krwi i wzmocnieniem – paznokcie przestają się kruszyć i rozdwajać, a zaczynają jedwabiście błyszczeć. Wcierana w płytkę paznokcia odżywcza pasta zawiera witaminy A, E, H, prowitaminę B5, keratynę, pyłek pszczeli i krzemionkę z morza martwego. Zabieg wieńczy wtarcie specjalnego pudru, który zatrzymuje dobroczynne składniki pasty w płytce i chroni ją przed działaniem detergentów.
 • Pedicure frezarkowy – wysokoobrotowa frezarka to urządzenie usuwające martwy naskórek zarówno z okolic paznokci jak i całych stóp. Pedicure z użyciem frezarki oraz preparatów nawilżających doprowadzi stopy do stanu pożądanej gładkości i miękkości.
 • Pedicure podologiczny – jeśli wszystkie pisane wyżej problemy ze skórą stóp, paznokciami i piętami są w znacznym stadium zaawansowania a oprócz tego borykamy się z deformacjami kostnymi, np. haluxami, dobrze na zabieg pedicure zgłosić się do podologa, czyli lekarza specjalisty od stóp. Pomoże on także w nadpotliwości stóp, rozległych zakażeniach grzybiczych albo w przypadku niegojących się rozpadlin na piętach. To osoba, z pomocy której powinni korzystać cukrzycy, sportowcy oraz osoby z chorobami narządu ruchu.
 • Pedicure hybrydowy – jeśli korzystając z dobrodziejstw wszystkich wymienionych wyżej zabiegów doprowadziłyśmy nasze stopy do dobrego stanu, może zafundować sobie pedicure hybrydowy. To klasyczna pielęgnacja stóp zwieńczona nałożeniem na płytkę paznokciową lakiero-żelu zwanego hybrydą. Kosmetyczka kolejno nakłada na paznokieć cztery warstwy preparatu, każdy utwardzając pod specjalną lampą. Finał malowania paznokci to wtarcie w wał okołopaznokciowy specjalnej odżywki. Dobrze zrobione hybrydy trzymają się do dwóch miesięcy, ale trzeba pamiętać, żeby zdjąć je w zakładzie kosmetycznym, a nie w domu. W przeciwnym wypadku może nam grozić uszkodzenie płytki paznokciowej.
 • Pedicure biologiczny – bez metalu, bez nadmiernej ingerencji w strukturę paznokcia i skórę. Pedicure biologiczny to efekt ekologicznego podejścia do praktyk kosmetycznych. W trakcie zabiegu używa się drewnianych szpatułek, papierowych i szklanych pilników, soli zmiękczających i odżywczych olejków. Ten rodzaj pedicure przeznaczony jest dla zdrowych stóp i utrzymuje ich nienaganną kondycję.

Wykonanie perfekcyjnego pedicure nie jest zadaniem łatwym zwłaszcza wtedy, kiedy mamy kłopoty ze skórą i paznokciami. Powierzenie naszych stóp wprawnym fachowym dłoniom może okazać się jedynym sensownym rozwiązaniem. Wypielęgnowane, zdrowe i piękne stopy dobrze będą się czuły zarówno w rozdeptanych trampkach, jak i na wysokich obcasach.

Co stopy lubią najbardziej?

Chodzenie na bosaka – jeśli tylko możesz, chodź boso po różnego rodzaju podłożach: trawa, piasek, kamienie. Aktywujesz w ten sposób ukryte w skórze receptory i fundujesz im naturalny masaż.

Przewiewne obuwie – latem sandały, w chłodniejsze pory roku buty z naturalnych surowców, z dobrze wyprofilowaną wkładką, które zmieniasz na pantofle, jeśli pozostajesz w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż godzinę.

Skarpety z naturalnych włókien – najlepsza jest oczywiście bawełna; dla osób z zaburzeniami krążenia poleca się dodatkowo skarpety z bezuciskowym ściągaczem.
Okłady z kostek lodu albo ziołowe kąpiele – panaceum na zmęczone opuchnięte stopy po całym dniu stania, biegania albo paradowania na wysokich obcasach.
Masaże, klapki-fakirki oraz dywaniki-jeżyki – działają podobnie jak chodzenie boso po kamieniach czy żwirze.
Gimnastykę – zwłaszcza gdy prowadzisz siedzący tryb życia.

Zdrowe stopy to zdrowy kręgosłup, brak dolegliwości bólowych i swoboda przemieszczania się. Aby nogi same nas niosły, warto poświęcić im trochę czasu i sprawić, żeby zniknęły wszystkie kłopoty natury zdrowotnej i estetycznej. Zwłaszcza te pierwsze mogą być przyczyną problemów, jeśli pojawiają się w przebiegu chorób przewlekłych lub autoimmunologicznych.

Close Menu